Pożyczka od robota czyli jak firma Provema wykorzystuje sztuczną inteligencję

Pożyczka od robota czyli jak firma Provema wykorzystuje sztuczną inteligencję

Provema Sp. z o.o. to młoda firma na polskim rynku pożyczkowym. Swą działalność zaczęła cztery lata temu, w 2015 roku. To firma z wyłącznie polskim kapitałem, z siedzibą w Katowicach. Oferuje szybkie pożyczki internetowe, które cechuje błyskawiczna procedura weryfikacji wniosków, formalności sprowadzone do minimum i możliwość uzyskania pożyczki na podstawie wyłącznie dowodu osobistego. Uczciwość, przejrzystość umów oraz brak ukrytych opłat to filary działalności Provemy.

Pożyczka Provema łączy w sobie zalety finansowania dostępnego „od ręki” z modelem spłaty ratalnej, tworząc wyjątkową ofertę dla osób potrzebujących niewielkiej kwoty z możliwością stopniowej spłaty, na jaką pozwala im budżet domowy.

Firma od początku swojej działalności stawia na najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne na każdym etapie ubiegania się klienta o pożyczkę. Swoje usługi świadczy w 100 proc. online. Wdrażane rozwiązania tworzy wewnątrz swojej struktury, dzięki zaufanemu i doświadczonemu zespołowi profesjonalnych pracowników. 

– Działając w niezwykle konkurencyjnym otoczeniu, jakim jest branża finansowa, która z miesiąca na miesiąc dokonuje kolejnych postępów technologicznych, kluczowym staje się nieustanny rozwój i na taką właśnie strategię stawiamy w Provema – mówi Grzegorz Szulik Prezes firmy Provema.

Pomocna sztuczna inteligencja

Provema to także jeden z nielicznych fintechów w Polsce wykorzystujących na tak szeroką skalę sztuczną inteligencję w procesie udzielania pożyczek. AI pomaga przede wszystkim w weryfikacji skanów umów oraz dowodów osobistych. – To rozwiązanie unikalne na skalę światową, jeśli chodzi o sektor finansowy – podkreśla prezes Grzegorz Szulik.

Cały proces rozpoczyna się w momencie, gdy klient otrzymuje skan podpisanej umowy oraz dowodu osobistego. Algorytm sztucznej inteligencji weryfikuje wówczas przesłane dokumenty. Jak to możliwe? Ludzkie oko zostaje zastąpione przez rozwiązanie w pełni zautomatyzowane, które sprawdza czy podpisy złożono we właściwych miejscach i odpowiedniej ilości oraz czy podpis nie figuruje już w bazie firmy. Po sprawdzeniu wiarygodności dowodu osobistego, algorytm na koniec sporządza raport z informacją, co należy poprawić w dokumencie, jeśli istnieje taka konieczność. 

–  Przeszło pół roku szukaliśmy rozwiązania, które było by w stanie wykonać taką operację, niestety bezskutecznie. Dlatego podjęliśmy wysiłek stworzenia takiego rozwiązania przy pomocy naszego zespołu. W trakcie prac natrafiliśmy na wiele trudności związanych z analizą obrazu, weryfikacji pisma odręcznego czy też jakością dokumentów skanowanych. Nasz algorytm sztucznej inteligencji ciągle się uczy ale potrafi już w 60 proc przypadków właściwie sklasyfikować dokumenty. Jeśli nie jest pewny czy dobrze rozpoznaje dokument to przesyła do weryfikacji wewnętrznej, gdzie proces uczenia wspomaga nasz pracownik dokonując stosownych rozstrzygnięć – opowiada prezes firmy.

Zastosowanie sztucznej inteligencji niezwykle skróciło procesy operacyjne w firmie. Teraz analiza dokumentu trwa zaledwie 7 sekund, bo jednocześnie może być przetwarzanych kilkanaście skanów. Zwiększając moc obliczeniową Provema jest w stanie przetwarzać ogromne ilości dokumentów, bez dodatkowych nakładów pracy.

Kierunek przyszłość

Rynek finansowy znajduje się obecnie w przełomowym momencie swojej historii, gdzie największe korporacje na świecie takie jak Google, Amazon czy Facebook inwestują ogromne kwoty w rozwój rozwiązań sztucznej inteligencji, aby zmienić przyszłość. Niesie to za sobą ogromny rozwój technologii. – Jesteśmy w czasach podobnych do rewolucji przemysłowej w XIX wieku i należy spodziewać się, że już niebawem będziemy świadkami wielkich przemian gospodarczych, gdy zaawansowana technologia zastąpi człowieka w wielu obszarach naszego codziennego życia – przekonuje Grzegorz Szulik.

Plany na przyszłość? Celem Provema na najbliższe miesiące jest wdrażanie i rozwój technologii sztucznej inteligencji, która doprowadzi do poprawy jakości obsługi klienta. Firma pracuje nad technologią, która na podstawie jednego kliknięcia będzie wstanie stwierdzić dlaczego klient jest lub nie jest zadowolony z ich usług. Z pomocą przychodzi BigData, gdzie cały proces obsługi jest monitorowany, sztuczna inteligencja będzie wybierać predykator, który zdecydował o opinii klienta. Pozwoli to Provemie w czasie rzeczywistym wdrażać programy budowania satysfakcji klienta, na przykład oferują mu dodatkowe kupony, rabaty czy też wysyłając specjalne komunikaty.

– Uważamy, że najważniejszym wyzwaniem dla branży finansowej we współczesnym świecie jest bycie jak najbliżej klienta i rozumienie jego potrzeb. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy robić to jeszcze lepiej, szybciej i na większą skalę. To napędza naszą chęć rozwoju – przekonuje prezes Grzegorz Szulik.